Tapety do łazienki to stosunkowo nowy trend w wystroju wnętrz. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie wzory dedykowane do zastosowania w kabinie prysznicowej czy przy wannie.

Musi ona jednak spełniać kilka wymogów.

Jakie warunki powinna spełniać tapeta łazienkowa, abyśmy mogli cieszyć się nią przez lata ?

Przede wszystkim musi być odporna na wilgoć, zmywanie oraz zmiany temperatury.

Łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na rozwój grzybów i pleśni. Tapeta, którą możemy czyścic bez obaw o jej zniszczenie, a więc szorować, zmywać detergentami, pozwala zachować czystość równie łatwo jak przy zastosowaniu kafli. Doskonale sprawdzą się tapety z włókna szklanego, o odpornej powierzchni, przypominające obraz na płótnie. Dzięki elastyczności włókien tapetę bez obaw możemy zawinąć przy narożniku, co jest niezwykle istotne np. przy aranżacji kabiny prysznicowej.

Jeśli tapeta nie ma bezpośredniej styczności z wodą lub jest narażona na niewielkie zachlapania z powodzeniem możemy zastosować tapety winylowe na podłożu flizelinowym. Ten rodzaj tapet doskonale sprawdzi się za lustrem, nad umywalką czy przy toalecie.

Tapeta czy kafle ? – trendy w aranżacji łazienki

Obecnie tapety mają znaczącą przewagę. Przede wszystkim produkowane są pod wymiar ściany klienta więc oprócz wymierzenia szerokości i wysokości ściany nie obawiamy się o wyliczenie potrzebnego materiału, co więcej każdy godny uwagi producent tapet łazienkowych w zestawie z tapetą sprzedaje chemię potrzebną do jej montażu. To oznacza, że poza wyborem wzoru nie musimy przejmować się szczegółami technicznymi.

W każdej firmie produkującej tapety pod wymiar, klient otrzymuje wizualizację do akceptacji. Na tym etapie mamy możliwość skalowania, przesuwania wzoru, a w wielu przypadkach także zmian kolorystyki. Jest do duży plus, szczególnie jeśli w pomieszczeniu zastosowaliśmy nietypowe dodatki, stylizowane meble czy po prostu chcemy mieć na ścianie ulubiony kolor.

Tapeta w łazience – jaki wzór wybrać?

Na szczęście wielu producentów ma kolekcje specjalne, zawierające wzory do łazienek, SPA czy do zastosowania przy basenie.

Dżungla, kwiaty, pejzaż, abstrakcja, geometria – to tylko nieliczne z motywów pojawiających się na tapetach łazienkowych. Aktualnie wybór wzorów jest tak ogromny, że bez trudu wybierzemy propozycję do małej jak i dużej łazienki. Pod prysznic, za wannę, na sufit – ograniczeniem jest wyłącznie nasza wyobraźnia.

W małych łazienkach doskonale sprawdzą się jasne tapety z motywem 3D, tworzące na ścianie iluzję. Tego typu tapeta dodaje głębi, ożywia wnętrze – szczególnie jeśli mamy mało punktów oświetlenia. Przy dużych ścianach możemy skupić się na okiełznaniu przestrzeni i za pomocą tapety wyznaczyć strefy, dzięki czemu łazienka stanie się bardziej przytulna.

Tapety górą !

Łazienka jest niezwykle ważnym miejscem w domu każdego z nas, to w niej odbywają się poranne rytuały czy wieczorne, relaksujące kąpiele. Warto zadbać o jej wystrój podobnie jak sypialni czy salonu, aby w pełni cieszyć się pozytywną aurą wnętrza.